Tez Hazırlama Semineri

Tez hazırlama semineri düzenlemekteyiz.

Tez nasıl yazılır, konu nasıl seçilir, kaynakça nasıl düzenlenir.

Tez yazım aşamaları ile ilgili tüm detaylar anlatılmaktadır.

Ön başvuru yapmak için aşağıdaki linke tıklayın.

Tez hazırlama

adan zye tez hazırlama

adan zye tez hazırlama

Profesyonel, deneyimli ekipten en uygun fiyatlarda tez hazırlama desteği almak, kısa sürede tez yazdırma, tek seferde geçme sözüyle tez hazırlatmak isteyenler için akademik destek verilir. Tezini kendisi yazmak isteyenler aşağıdaki makaleyi okuyabilir.

Bu makalede lisans, yüksek lisans, master, doktora tez hazırlama sürecinde işinize yarayacak 5 ipucu bulacaksınız. Yazı aynı zamanda tez nasıl yazılır sorusuna da cevap olacak özelliğe sahip. Makaleyi sonuna kadar okuduğunuzda zihninizde fikir oluşacaktır. Ancak, buna geçmeden önce tez hazırlama ile ilgili kısa bilgi vermek isterim.

Tez neden hazırlanır?

Üniversite öğrencilerinin almış olduğu teorik-pratik eğitimi bilimsel temeller ile ifade etmek için hazırlanır. Bir tez( iddia) ortaya atılır. Bu iddia bilimsel kriterlere göre kanıtlanmaya çalışılır. Bunun için gözlem, anket, istatistik kullanılır, iddia edilen sav hiç bir tartışmaya yer vermeden açıklanmaya çalışılır.

Seviyelerine göre tez hazırlama : İlk önce ön lisans tez hazırlama ile başlayalım. Meslek yüksek okulu olarak da adlandırılan ön lisans, konu seçimi, kaynak taraması, düzenlemesi bakımından en kolay olanıdır. İntihale pek dikkat edilmez, öğrenciler formalite diye, kes kopyala yapıp, üniversiteye teslim etmektedir. Lisans tez hazırlama, ön lisansa göre daha akademik özelliklere sahip olması gerekir. En çok yazılan tez grubudur. Konu seçimi, konunun incelenmesi, literatür taramasının yapılması, intihal oranının dikkatli şekilde takip edilmesi gerekir. Danışmanları en çok uğraştıran grup olma özelliğine sahiptir. Akademik kariyer yapmak isteyen öğrenciler hazırladıkları tez ile kendilerini belli eder, yüksek lisans, doktora aşaması için yazılan tez önem taşır.

Yüksek lisans tez hazırlama, lisans ile mukayese edildiğinde çok daha fazla akademik çaba harcanmasını gerektirir. Lisans seviyesinde elde edilen akademik birikimin, ortaya konması beklenir. Master tezi olarak da adlandırılan bu çalışma akademik serüven için izlenen çalışma olacaktır. Doktora tezi hazırlama, akademisyen olmak isteyen öğrencilerin akademik kariyerine başlamaları için mihenk taşıdır. Öğrencinin ilerlemek istediği alan belli olduğu için daha bilinçli hazırlanır. Konu seçimi, yazımı, düzenlemesine çok dikkat edilmesi gereken aşamadır.

Yaptığınız çalışmayı akademik bilimsel kurallara göre yapmanız gerektiğini unutmayın. Öğrencilerin genel yaptığı hataları burada ele alacağım, dikkat edip tekrar bu yanlışları yapmamaya özen gösterin. Bu size zaman kazandıracaktır.

Sadece tez hazırlayan lisans öğrencileri için değil, aynı zamanda ön lisans, yüksek lisans öğrencileri için de ışık tutacaktır. Bu yüzden yazıyı iyice okumanız gerekir.

Tez hazırlama, danışman hocanızın atanması ile başlar, tez savunması ile tamamlanır. Daha önce deneyim yaşamadığınız için ilk başta zorlu, sıkıntılı süreç olarak gelebilir. Kısa sürede adapte olmaya çalışın.

5 İpucu

Teziniz için zor konu belirlemeyin

Aylarca araştırma yapacağınız konu, hiç kimsenin çalışmadığı konu olmamalı. Çünkü kaynaklara ulaşımı zordur. Kütüphane köşelerinde kaynakça taramak ileride zamanınızı, enerjinizi tüketecektir. Bilim adamı olmak gibi düşünceniz yoksa tez konunuz için çalışılmış konulardan ayrılmayın.

Kaynak taraması yaparken not alın

Tez hazırlamanın önemli aşamalarından biri de literatür taramasıdır. Kaynak taraması yaparken mutlaka kağıt kalem kullanın. Kaynakları okurken notunuzu alın, özet çıkarın. Kaynağı nereden aldığınızı yazın ki tekrar okuma yapmayın zaman kaybetmeyin.

Sırayla yazın

Oluşturduğunuz tez taslağına göre alt başlıklarda kullandığınız sıraya göre yazın, dağınık şekilde ilerletmeyin. Bunun size faydası, her başlığa odaklanmanızı ve daha kolay yazmanızı sağlayacaktır.

Tez Yazım Kılavuzuna göre yazın

Tez yazım aşamasına başlarken üniversitenizin, enstitünüzün yazım kılavuzunu bilgisayarınıza indirin. Başlık, punto, satır aralığı, sayfa kenarları, alıntı biçimi, kaynak gösterme şekli tez yazım şablonuna göre yazın.

Tez örneklerine bakın

Hazır örnek tezlere bakın. Şekil, içerik açısından nasıl yazılmış, hipotez nasıl kurulmuş, yöntem nasıl uygulanmış buna benzer detaylara odaklanın. Yazıma başlamadan mutlaka bir kaç tez örneğini inceleyin.

Tez hazırlama hakkında yeni yazılar için sayfayı takip edin.

Tez örnekleri hakkındaki makaleyi okumayı unutmayın.

13 Ekim 2015
978 kez görüntülendi