Tez hazırlama sürecinde 5 ipucu


tez-hazirlamaTez hazırlama sürecinde 5 ipucu. Tez dönemine geldiniz, tez nasıl yazılır sorusuna cevap arıyorsunuz. Doğru yerdesiniz, bu yazıyı ipuçlarıyla sonuna kadar okuduğunuzda, dosyalara göz attığınızda en temel anlamda zihninizde şablon oluşacaktır.

Öncelikle şunu ifade edelim; tamamen bilimsel akademik çalışma yapacağınız için teknik olarak tez hazırlamanın ne demek olduğunu çok iyi bilmeniz gerekir. Birçok öğrencinin yaptığı hatayı yapmamanız için size vereceğim tüyoları dikkatlice not almanızda fayda var. Bu makalede size 5 önemli ipucu vereceğim. Bu tüyolara dikkat ederseniz, hem zamandan hem de emekten kazanırsınız.

 

Tez hazırlama ile ilgili 5 ipucu

Tez hazırlama, tez danışmanının belirlenmesi ile başlar, tez savunması ile biter. Tez danışmanınız belli olduktan sonra asla onunla zıtlaşmamanız gerektiğini unutmayın. Tez danışmanı sizin her şeyinizdir, bir dediğini iki etmeyin neden mi? Sabahlara kadar uykusuz kalmak istemiyorsanız, siz dediğimi yapın ve danışman hocanıza yağcılık dahil her türlü davranışı sergileyin.

İpucu 1: Zor konu seçmeyin

İkinci aşaması, tez konusu belirlemedir Tez konusu deyip geçmeyin, aylarca üzerinde çalışacağınız konuyu seçerken çok özen göstermeniz gerekir. Tüyo 1; asla zor konu seçmeyin, hiç kimsenin yapmadığı, üzerinde çalışmadığı konuyu işlemeye kalkmayın. Neden mi? Çünkü kaynakları az olan konuyu, tez yazan firmalara gitseniz bile kimse yazmaz. Çölde su birikintisi olan yerde mi yaşamak istersiniz, yoksa nehir kenarında mı. Sanırım ne demek istediğimi anladınız.

İpucu 2: Tarama yaparken not alın

Üçüncü aşama literatür taraması yapmaktır. Danışman hocanız sizden seçtiğiniz konu ile literatürde neler yazılmış, getir bakalım diyecektir. Siz de internetten, google akademik’ten, kütüphanelerden ve kitapçılardan ücret ödeyerek alacağınız kitaplardan araştırma yapmanız gerekecek. Bu noktada size ikinci ipucunu vereceğim. Buraya dikkat ederseniz hem zamandan hem de emekten kazanırsınız.

Kaynakları tararken sık yapılan hata, kaynakların okunup geçmesidir. Ne yapmanız gerekir, elinize not kağıdı ve renkli postitleri alıyoruz, okuduğumuz kaynaklardan anladığımızı not alıyoruz ve not aldığımız yerlere renkli kağıtları yapıştırıyoruz. Bunu neden yapıyoruz, okuduğumuz kaynaklardan not alıyoruz ve tez yazarken bunları olduğu gibi tezimize aktarıyoruz. Renkli kağıtlar da nereden ne aldığınızın belli olmasına yarayacak. Bir de tez yazarken kararan hayatınıza biraz renk katacak.

İpucu 3: Düzgün sıralamayla yazın

Tez hazırlamanın en önemli kısmı ise, tez yazımıdır. Tez yazımı taslakta oluşturduğumuz başlık ve alt başlıklara göre hazırlanması gereken bölümdür. İçerik kısmını wordde nasıl hazırlamanız gerekiyor bunu en altta youtube videosu olarak koyacağım. Tez yazım aşamasında size üçüncü ipucunu veriyorum, birçok öğrenci dağınık şekilde yazmaya çalışır. Bu tavsiye edilmez. Doğrusu içindekiler kısmında belirttiğiniz sıralamaya göre gitmenizdir. Bölüm bölüm yazınız çünkü bir bölüme odaklandığınızda alt başlıklara da konsantre olmuş olursunuz.

İpucu 4: Kılavuza göre yazın

Tezinizi teslim ettiniz o da ne, danışman hocanız yine sorun bulur, şunları düzelt gel der, onları da yaptınız bu sefer de size üniversitenin tez yazım kılavuzuna göre düzenle gel der. Halbuki bunu daha önce söyleseydi, yazarken tez yazım kurallarına göre yazardınız. Vereceğim dördüncü ipucunu anladınız sanırım, tez hazırlamaya başladığınızda tez yazım kılavuzunu bilgisayarınıza indirin ve bu şablona göre düzenleyip yazın.

İpucu 5: Örneklere bakın

Bu makalede size 4 ipucu vermiş oldum. Ancak yazının başında beş tane vereceğim demiştim.En başta söylemem gereken ipucunu en sona sakladım. Yazılmış tez örneklerine göz atın. Tez örnekleri, en basit haliyle ne yapmanız gerektiğini size gösteren kılavuzdur. Birçok öğrenci buna dikkat etmez ancak en önemli olan budur desem, yalan olmaz. Örnek tezleri incelemeden tez hazırlamaya başlamayın.

Tez hazırlama hakkında incelemeniz gereken dosyalar

 • Tez yazım aşamaları nelerdir inceleyin

 • Tez konusu nasıl seçilir inceleyin

 • Konu belirlemede nelere dikkat etmek gerekir tıklayın

 • Dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir inceleyin

 • Yazma aşamasında nelere dikkat etmek gerekir inceleyin

 • Tez nasıl yazılır detaylı anlatım, bol dokümanlı yazıya göz atabilirsiniz. Tıklayın

 • Bitirme tezi nasıl hazırlanır inceleyin

Tez hazırlama sürecinde en sık yapılan 10 hata

 

Makaledeki 5 ipucu

 1. Zor konu seçmeyin
 2. Tarama yaparken not alın
 3. Düzgün sıralamayla yazın
 4. Kılavuza göre yazın
 5. Örneklere bakın

Not: İpuçları için makaleyi okumanız gerekir.

 • Tez hazırlama sürecinde 5 ipucu ile ilgili aramalar
  yüksek lisans tezi kaç sayfa olmalı
  tez yazmanın kolay yolu
  tez yazmaya nereden başlanır
  tez yazmak ne kadar sürer
  tez yazma teknikleri
  tez yazma fiyatları
  yüksek lisans tezi ne kadar zamanda biter
  lisans bitirme tezi kaç sayfa olmalı

 

Lütfen! Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?