Ulusal tez merkezi


Ulusal tez merkezi nedir, nasıl girilir, nasıl arama yapılır, hangi kelimelerle arama yapılması gerekir bu sorulara cevap vermek için bu makaleyi yazmaya karar verdik. Bu yazıda ulusal tez merkezine girdiğinizde arama yaparak nasıl tez indirebileceğinizi öğreneceksiniz.

Ulusal tez merkezi

Ulusal tez merkezi, Yüksek Öğretim Kurulu bünyesinde araştırma yapmak isteyen öğrencilerle, akademisyenlerin yazılı tezleri incelemeleri için kurulmuş online tez deposudur. Tez yazmak isteyen öğrenciler ulusal tez merkezi sitesine giriş yaparak üye olmaya gerek duymadan ve ücret ödemeden tezlere ulaşabilmektedir.

Ulusal tez merkezine girmek neden önemli

Tez hazırlamak için kaynak taraması yapan öğrencilerin ilk başvurduğu site olan ulusal tez merkezi yök tez konularını tüm ziyaretçilerine açarak çok büyük hizmet sunmaktadır. Tez tarama siteleri içinde en önemli olanı olduğu için sizin de ziyaret etmenizi önermekteyiz.

Ulusal tez merkezinde arama nasıl yapılır

İki şekilde arama seçeneği var. Bunlardan ilki basit tarama. Basit tarama nasıl yapılır inceleyin. Bunun yanında detaylı tarama seçeneği de mevcuttur. Kriterleri basit aramaya göre daha gelişmiştir. Bu iki metodla bulmak istediğiniz tezlere kolayca ulaşabilirsiniz.

Akademik tez arama motoru olarak da kullanılan sitede sosyal bilimler, mühendislik, fen edebiyat, sağlık bilimleri ile ilgili alanlardaki yazılmış tezlere ulaşabilirsiniz. Tarama terimi girdiğinizde kısıtlı opsiyonuna denk gelirsiniz. Her tez yayınlanmayabilir bunun için izin alınması gerekir.

Ulusal tez merkezinde yayınlatmak isteyenler ne yapmalı

Tez Veri Girişi ve Yayımlama İzin Formunu doldurmaları gerekir. Bu forma yok tez merkezi sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu form sayesinde tamamlanan tezinizi ulusal tez merkezine yükleyebilirsiniz.  Bunun yanında yüksek lisans tezlerinin internet üzerinden derlenmesi ile ilgili kılavuz için tıklayın

Öğrencilerden gelen sorular

 • Hangi tezler açık erişime açıktı? Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi Veri Tabanında arşivlenmesine izin verilen ve elektronik ortamda tam erişime açık olan tezler erişime açıktı.
 • Yayınlanma izni bulunmayan tezlere nasıl ulaşabilirim? Bu tezlere TÜBESS üniversite kütüphanelerinden ulaşılabilir.
 • Tezlerin tam metnine nasıl erişebilirim? Üye olup tam metne ulaşabilirsiniz.
 • 2006 dan önceki tezlere ulaşamıyorum ne yapmalıyım?  Tez Yayımlama İzin Belgesini doldurup erime ulaşma hakkını kazanabilirsiniz.
 • yök tez konuları
 • tez tarama siteleri
  tübess tez nedir
  tez arama motoru
  tez örnekleri
  yök tez yazdırma
  isam tez merkezi
  tez örnekleri pdf

 

Lütfen! Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?