Tez düzenlemesi nasıl yapılır

Tez düzenlemesi nasıl yapılır, tez hazırlayan öğrencilerin araştırdığı önemli konulardan biridir. Tezini yazmayı tamamlamış olup danışman hocasına götürdükten sonra üniversite tez yazım kılavuzuna göre düzenleyip gel talimatı ile hangimiz karşılaşmadık ki. Bu yüzden tez düzenlemesi yapmam lazım öğrenciler için son derece normal bir şeydir.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki lisans, yüksek lisans, master ve doktora öğrencilerine talep gelmesi halinde tez düzenleme desteği vermekteyiz. Bunun yanında nasıl yapılır, hangi kriterlere göre uyarlama yapılır, bu makalede nasıl yapılacağı ile ilgili teknik bilgiyi de sunmak isteriz.

Tez düzenlemesi nasıl yapılır

Akademik gereksinimler gereği yapılan çalışmaların belirli bir şablona oturması gerekir. Bu yüzden her üniversite, enstitü, fakülte kendine ait yönerge yayınlayarak, bu şekle bağlı kalarak hazırlanmasını mecbur koşar. İki şekilde düzenlemeden bahsedebiliriz.

İçerik bakımından düzenleme: İntihal oranı nedir, ne kadarlık bir alıntı yapılmış, oranın kabul edilir standardı nedir, ona göre yapılması gereken uyarlamaları içermektedir. Çözüm için ne yapılması gerekir; intihal oranını programlar vasıtası ile ölçüp, alıntı yapılan yerleri kendi cümlelerinizle tekrar yazmanızdır.

Şekil bakımından düzenleme: Üniversitenizin tez yazım yönergesine göre sayfa düzeni, başlık boyutu, alıntı nasıl yapılacak, punto kaç olacak bu ve buna benzer şekle bağlı çalışmalar bu kapsama girer. Şekil için ne yapılmalı; tez yazım kılavızuna göre düzenleme yapmanız gerekir.

Tez düzenlemesi ile ilgili dokumanlar

 

 

Not: Bunlar örnek içindir, bu çalışmaları kendi üniversitenizin yazım yönergesine göre yapmanız gerektiğini unutmayın. Tez yazım kılavuzlarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İntihal oranını belirlemek için kullanılan programlardan biri olan turnitin nasıl kullanılır, nasıl giriş yapılır, nasıl üye olunur, bu sorulara cevap bulmak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

 • Tez düzenlemesi nasıl yapılır ile ilgili aramalar
  sayfa düzeni ayarlama
  düzenleme ücretleri
  tez düzenleme fiyat
  sayfa düzeni örneği
  düzenleme programı indir
  yazımında içindekiler kısmı
  yazımında sayfa numarası nasıl verilir
  sayfa düzeni ölçüleri
27 Ekim 2016
75 kez görüntülendi